שחזור שד בעזרת שתלי סיליקון לאחר ניתוח כריתת שד מלאה? קיימים שני מסלולים עיקריים לשחזור שד, שחזור עם שתלי סיליקון או שחזור בעזרת רקמות עצמיות של האישה. חשוב להתאים את סוג הניתוח על פי צרכי האישה ומבנה גופה. שחזור בעזרת שתלי סיליקון, מתאים לנשים שלא עברו טיפולי הקרנות וכמו כן לנשים רזות יחסית, עם שד שאינו גדול באופן יחסי.

שחזור שד לאחר כריתה מלאה נעשה בשני שלבים – בשלב הראשון מוכנס לאזור שמתחת לשרירי החזה והעור, מותחן רקמות (מעין בלון ריק), אותו מנפחים בהדרגה בשבועות שלאחר הניתוח. תפקידו של מותחן הרקמות, הוא למתוח את עור השד ולאפשר בסוף התהליך הכנסה של שתל סיליקון קבוע.

לאחר הכנסת המותחן סוגרים את העור, בתפרים אשר אינם נראים ונספגים עם הזמן.

לאחר כשבועיים מזמן הניתוח, מגיעה המטופלת לקליניקה של דר' שגית משולם דרזון, על מנת לנפח את המותחן בפעם הראשונה, מים פיזיולוגים מוזרקים אל המותחן דרך פומית קטנה הנמצאת תחת העור. הליך הנמשך מס' דקות ואינו כרוך בכאב כלשהו.

הליך הניפוח, מתבצע אחת לשבוע עד שמגיעים לגודל הרצוי והמתאים למבנה הגוף ובהתאם לגודל השד הקיים. לאחר מס' שבועות, מוחלף מותחן הרקמות בשתל סיליקון קבוע.

הליך זה מתבצע בעזרת ניתוח קצר ובאותו הזמן גם מתבצע שחזור פטמה, ובאם הצורך גם התאמה של השד השני, לצורך סימטריה (הרמה או הגדלה של הצד השני).

  • לנשים שעברו כריתת שד בעבר וכעת הן מעוניינות בשחזור שד.
  •  נשים שעברו כריתה ושחזור שד בו זמנית, והן בעלות שד קטן יחסית, אשר אין בו מספיק עודפי עור ליצירת שד בגודל הרצוי.
  •  לנשים שאמורות לעבור הקרנות לאחר ניתוח, ההקרנות יכולות לפגוע בצורת השד, ולכן כדאי בשלב זה להכניס מותחן רקמות זמני ובסיום ההקרנות מחליפים בשתל הסופי. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע את שחזור השדיים ביחד עם ניתוח לכריתת שד, ואז כל ההליך נעשה בשלב אחד, בו זמנית.

נשים הצפויות לעבור כריתה משמרת עור (כאשר רק הפטמה והעטרה מוסרות ביחד עם רקמת השד אך עור השד נשמר ואינו מוסר) ואינן צפויות לעבור טיפולי הקרנות.

או נשים הצפויות לעבור כריתה משמרת פטמה (כאשר רקמת השד מרוקנת דרך חתך מתחת לשד או בצידו של השד בעוד מעטפת העור והפטמה נשמרים ואינם מוסרים) והשד הוא קטן עד בינוני . סוג כריתה זה מתאים בעיקר למצבי כריתה מניעתיים (כשהאישה היא בסיכון גבוה לסרטן שד) ולא טיפוליים. איך משחזרים פטמה?

זהו למעשה ניתוח קצרצר, אשר נעשה בהרדמה מקומית, הוא מתבצע לאחר כחודשים מניתוח שחזור שד. בפרוצדורה זו מניחים פיסת עור קטנה בצורה של פטמה, במיקום המתאים, מסובבים מעט על מנת שיראה כמו פטמה אמיתית. לאחר מכן על מנת לבצע את שחזור העטרה משתמשים ע"י קעקוע רפואי בצבע התואם ולפי צבע העטרה המקורי.