קרע בשתל סיליקון בחזה – מה עושים?

אחד החששות הגדולים ביותר של נשים טרם ניתוח הגדלת חזה הוא החשש מקרע של השתל בחזה. זהו אכן סיבוך נדיר אך קיים ושכיחותו עולה עם חלוף השנים מהניתוח. שתל הסיליקון מיוצר בתנאים מאד מחמירים ותחת תוי תקן מאד נוקשים והוא עמיד מאד. יחד עם זאת הוא גוף זר הנתון לבלאי כך שאורך החיים שלו מוגבל.

קרע בשתל הסיליקון בחזה יכול לגרום לכאב או לשינויים בצורת השד. יחד עם זאת קרע בשתל סיליקון לא גורם סרטן השד, בעיות פוריות או בעיות בלרקמת חיבור או כל מחלה אחרת. כאשר שתל סיליקון או כל גוף זר מוכנס לגוף נוצרת סביבו רקמת חיבור הנקראת קפסולה. כאשר שתל סיליקון נקרע, הסיליקון נוטה להשאר בתוך הקפסולה. קרע כזה נקרא "קרע שקט" שכן הוא אינו מתבטא במראה או בהרגשה והאשה אינה מודעת לקיומו. לעיתים, רקמת החיבור המרכיבה את הקפסולה הופכת נוקשה ומצולקת יותר ואז התופעה עשויה לגרום לכאב, לשינוי בצורת השד או בגודלו, להופעת גושים, להתרככות או להתקשות של השד. במידה ועברת ניתוח הגדלת חזה / הרמה והגדלת חזה או שחזור חזה עם שתל סיליקון ומופיע כאב חדש או אי נוחות חדשה, שינויים בצורה או במרקם השד, פני לפלסטיקאי אשר טיפל בך לבדיקה גופנית. בדיקת ההדמיה הטובה ביותר לאבחון קרע בשתל היא MRI והיא יכולה לאבחן קרע במהיימנות גבוהה יחסית. במידה ואכן אובחן חשד גבוה לקרע בשתל הסיליקון בחזה אין המלצות מסודרות חד משמעיות של משרד הבריאות באשר לצורך ועיתוי ההחלפה. יש נשים המעדיפות, כל עוד מדובר ב"קרע שקט" ללא שינוי בצורה או בהרגשה, להמשיך ולעקוב אחר המצב. אחרות מעדיפות להוציא את השתל הקרוע או להחליפו. גם אם תחליטי להחליף את השתל, חשוב לזכור שאין בכך כל בהילות או דחיפות וניתן לתזמן את ניתוח ההחלפה בהתאם ללוח הזמנים שלך וההעדפות שלך. במידה ומדובר בקרע הגורם לכאב או לשינוי בצורת השד או במרקמו ימליץ לך הרופא בדרך כלל על הוצאתו או החלפתו. לעיתים ישנם חלקיקי סיליקון הנודדים לבלוטת למפה בבית השחי. גם זה אינו מצב מסוכן ולא מקובל להוציא את הבלוטה בזמן החלפת השתל.

מה יש אם כך לדעת ולזכור טרם ההחלטה לעבור ניתוח המערב שתל סיליקון? הביאי בחשבון כי השתלים אינם עמידים לכל החיים וכי מתישהו במהלך החיים תצטרכי לעבור ניתוח להחלפתם. זוהי עובדה שלצערי רופאים רבים אינם טורחים לעדכן את המטופלות טרם ניתוח. איננו יודעים מה משך חיי השתל ומתי מומלץ לבצע ניתוח להחלפתו. אני ממליצה בדרך כלל למטופלות שלי לא להמתין מעבר ל15 שנה עם ניתוח ההחלפה גם אם אין כל עדות לקרע, לא בבדיקת הדמיה ולא במראה או בהרגשה. ניתוח ההחלפה הוא ניתוח פשוט עם החלמה קצרה וחזרה מהירה לשגרה. המלצה נוספת שלי היא להשתמש בשתלי סיליקון מאושרי FDA אמריקאי. כיום קיימות שלוש חברות בלבד בעלות תו תקן אמריקאי: MENTOR ALLERGAN SILIMED. בניתוח הגדלת חזה הקפידי שהרופא המנתח שלך ישתמש באחד משלושת השתלים הללו. כמו כן, אם עברת ניתוח המערב שתל סיליקון בחזה, זכרי להשאר במעקב של הפלסטיקאי שלך בשנה הראשונה לעיתים קרובות ולאחר מכן מדי כמה שנים לביקורת. הקפדה על הכללים הללו יבטיחו לך שקט נפשי ותחושת ביטחון טרם הניתוח. בהצלחה!