אסימטריה של השדיים

אסימטריה בחזה
אסימטריה של השדיים

למרבית הנשים ישנם הבדלים בין שני השדיים בגודל, בצורה או במיקום הפטמה. בדרך כלל, ההבדלים הם מזעריים ולא מהווים בעיה. יחד עם זאת הבדלים משמעותיים בין הצדדים יכולים להביא למצוקה נפשית קשה. ניתוח לתיקון אסימטריה יביא לאיזון בין הצדדים וישפר את דימוי הגוף והבטחון העצמי שלך.

טרם הניתוח   תהליך הניתוח   ההחלמה לאחר הניתוח   סיכונים   תמונות

אסימטריה בשדיים

טרם הניתוח

הטיפול באסימטריה של השדיים נעשה עם סיום גיל ההתבגרות והשד לא צפוי להמשיך להתפתח ולגדול. כל מקרה של אסימטריה בין השדיים הוא יחודי. לעיתים הגורם העיקרי לאסימטריה הוא התפתחות לא מספקת של שד אחד ולעיתים הגורם העיקרי הוא דווקא גדילה והתפתחות מוגזמת של שד אחד. פעמים רבות יש צורך לטפל בשני השדיים, להגדיל את האחד ולהקטין או להרים את השני. המטרה הסופית היא להגיע לשני הצדדים זהים ככל האפשר בגודל ובצורה.
ביעוץ הראשוני תשאלי לגבי מצב בריאותך ומחלות במשפחה. דגש מיוחד ינתן למחלות שדיים, סרטן שד או שחלות. אשה מעל לגיל 30 תתבקש לעבור בדיקת כירורג שד טרם הניתוח וכן לבצע בדיקת ממוגרפיה.
בזמן היעוץ תבדקי ע"י דר' משולם-דרזון, תאובחן הבעיה היחודית לך, האם הבעיה היא מבודדת לשדיים או שקיימת בעיה נרחבת יותר של בית החזה כולו, האם מדובר בצד אחד לא מפותח או בצד שני שמפותח יתר על המידה, תגובש התכנית הטיפולית ויוסברו לך פרטי הניתוח, צורת החתך, הגודל והצורה הצפויים וסיבוכים אפשריים. תנתן מלוא תשומת הלב לרצונותייך ולשאלותיך.
תתבקשי לרכוש חזיית ספורט הנרכסת מקדימה, ללא ברזלים או ריפוד במידה הצפויה ולהביאה עימך ביום הניתוח.

תהליך הניתוח

הניתוח יכול לכלול הגדלה של הצד האחד והקטנה או הרמה של הצד האחר, הגדלה של שני הצדדים אך בכל צד שתל בגודל וצורה מעט שונים, או טיפול רק בשד אחד ע"מ להביאו לגודל ולצורה זהים ככל האפשר לצד השני.
לפרטי ניתוח הגדלת שדיים
לפרטי ניתוח הקטנת שדיים
לפרטי ניתוח הרמת שדיים

במקרים מסויימים בנוסף לאסימטריה הקיימת בין השדיים, יש לשד מראה צינורי, עם בסיס צר ועטרה רחבה. מצב זה נקרא שדיים טובולרים והוא בר תיקון באמצעות הגדלת שדיים.


ההחלמה לאחר הניתוח

מייד לאחר הניתוח תולבשי בחזיית ספורט תומכת. ע"ג הצלקת תהיה חבישה עדינה. משככי כאבים קלים יסייעו לך להתמודד עם הכאב וחוסר הנוחות בימים הראשונים לאחר הניתוח. דר' משולם-דרזון תבדוק אותך בבוקר שלאחר הניתוח ואת תשוחררי לנוח בביתך. מייד לאחר הניתוח השד עדיין בצקתי ונפוח במקצת. הנפיחות עשויה לגרום לתחושה ירודה בפטמה וע"ג עור השד. מרבית הנפיחות חולפת כעבור ששה שבועות והתחושה חוזרת למצב הרגיל. תתכן הפרשה קלה מתחתית הצלקת, החולפת ללא טיפול מיוחד.
התפרים הם נספגים, לא נראים על גבי העור ואין צורך להוציאם.
מומלצת חופשת מחלה לשבוע-עשרה ימים לאחר הניתוח ע"מ שתוכלי לנוח ולהחלים מהר, מה שיתרום להשגת תוצאות אידיאליות. בשבוע הראשון יש להמנע מלהרים את הזרועות מעבר לגובה הראש וכן להמנע מנהיגה. אם יש לך ילדים קטנים דאגי מבעוד מועד לעזרה בטיפול בהם בשבוע הראשון לאחר הניתוח.
תוך שבוע עד עשרה ימים אך עליך להמנע ממאמץ גופני משמעותי או מהרמת חפצים כבדים למשך ששה שבועות.
צורתו הסופית של השד מתקבלת מספר חודשים לאחר הניתוח. רק אז מתייצבת ומתקבעת הצורה הרצויה והצלקות מטשטשות.

סיכונים

סיבוכים אינם שכיחים בניתוחים לתיקון אסימטריה של השדיים . יחד עם זאת כל ניתוח נושא עימו סיכון מסויים ומפה החשיבות הגדולה בבחירת מנתח עם ידע ונסיון בניתוחי שדיים.
הסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח לתיקון אסימטריה:
דימום יתר שיכול להביא לנפיחות וכאב.
זיהום שעשוי לדרוש טיפול באנטיביוטיקה דרך הוריד.
רגישות יתר או רגישות פחותה של הפטמות.
תחושה ירודה באיזור החתך. תופעה שבד"כ חולפת עם הזמן, אך יכולה בנשים מסויימות להשאר.
אם בוצעה הגדלת שדיים תתכן התכווצות קופסית- מצב שבו המעטפת שסביב השתל מתחילה להתקשות, דבר שיכול לתת לשד מראה נוקשה.
החלמה איטית של הצלקות.
אסימטריה מסויימת בין השדיים שתשאר גם לאחר הניתוח.

תוכלי להפחית שיעור הסיבוכים בצורה משמעותית אם תעקבי אחר ההנחיות של דר' משולם-דרזון.