הצמדת אוזניים

הצמדת אוזניים בולטות תמונה
הצמדת אוזניים כותרת

אזניים בולטות טומנות בחובן מבוכה וחרדה חברתית לילד, הרבה מעבר לבעיה הפיזית כשלעצמה. בניתוח הצמדת אזניים מוצמדות האפרכסות לראש וסחוס האפרכסת מעוצב ומוגדר מחדש למראה תקין. מומלץ לבצע הניתוח כאשר האזניים הגיעו לגודלן הסופי, לא מוקדם מגיל 5-6.

הצמדת אוזניים- טרם הניתוח   תהליך הניתוח   החלמה לאחר הניתוח   סיכונים

ניתוח אוזניים בולטות

הצמדת אוזניים- טרם הניתוח

ביעוץ טרם הניתוח, דר' משולם-דרזון תדון עם ההורים במצבו הבריאותי של הילד. כמו כן בבדיקה הגופנית יבדקו מהם הגורמים האחראים לבלט של האוזן ואותם יש לתקן בזמן הניתוח.

תהליך הניתוח

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית בילדים צעירים ובהרדמה מקומית או כללית במבוגרים ומשכו כשעה וחצי. חתך קטן מבוצע באוזן מאחור, בגבול שבין האוזן לקרקפת האחורית. דרך החתך מעוצב הסחוס ומוסר עודף העור באיזור. האוזן מהודקת לקרקפת והחתך נסגר בתפרים. הצלקת מוסתרת בחריץ שמאחורי האוזן ואינה מורגשת כלל.


החלמה לאחר הניתוח

לאחר הניתוח האזניים יחבשו ע"י תחבושת גדולה שתשמור על צורתן החדשה, תצמיד אותן לראש ותמנע זיהום. יש צורך בטיפול אנטיביוטי למשך שבוע.
שבוע לאחר מכן תוחלף התחבושת הגדולה בחבישה קלה יותר (סרט ראש) בזמן השינה למשך חודש ימים. תפקיד סרט הראש הוא למנוע קיפול של האוזן בזמן השינה. כמו כן מומלץ להמנע ממאמץ ניכר או ספורט מגע למשך ששה שבועות.

סיכונים

בכל ניתוח יש מידה מסויימת של סיכון וחוסר וודאות. הסיכונים שיתכנו בניתוח הצמדת אזניים הם:
דימום
זיהום
אסימטריה (אסימטריה מסויימת בין שתי האזניים קיימת תמיד ואל לך לצפות לשתי אזניים זהות לחלוטין. אין זה סביר ואין זה טבעי ששתי האזניים תהיינה זהות באופן מוחלט).
השנות של הבעיה במידה כזו או אחרת.

הצמדות להנחיות של דר' משולם-דרזון תפחית שיעור הסיבוכים למינימום האפשרי.

קרא עוד : כירורגיה פלסטית